9 Lokaal

Zuid-Afrika best local experiences

Een afwisselende, anders-dan-anders route door Zuid-Afrika waarbij je je reiziger voelt, meer dan alleen vanachter je autoraam. Met veel bijzondere natuur, cultuur en originele overnachtingsplekken in de sfeer van het land. Echt contact met de locals en off the beaten track.

24 dagen v.a. 2335,- p.p. bij 2 personen Vluchten optioneel bij te boeken
Een groepje mensen op de hurken, luisterend naar de gids in een natuurpark in Zuid-Afrika

Jouw rondreis op maat

Bij ons stel je jouw reis volledig samen zoals jij het wilt. Er zijn al voorbeeldreizen samengesteld die je helemaal kunt aanpassen naar jouw wensen, interesses en reistempo. Zelf al een route in gedachte? Mail dan je reisplan door. Samen met een reisspecialist stem je alles af: van bijzondere ontmoetingen met de bevolking tot verrassende plekken buiten de gebaande paden. Zo ontstaat een reis die helemaal bij je past.

Routekaart van een 24-daagse reis door Zuid-Afrika

Zuid-Afrika heeft een speciaal plekje in mijn hart. Ik ben er meerdere keren geweest en heb het land op verschillende manieren ontdekt: van Coffee Bay en de prachtige kust tot Kaapstad, de wijngebieden en sfeervolle dorpjes. De combinatie van indrukwekkende natuur, wildlife, cultuur en veelzijdige landschappen maakt Zuid-Afrika iedere keer weer bijzonder. Met mijn eigen reiservaring help ik je graag een mooie, persoonlijke rondreis samen te stellen.

Dagprogramma

Dag 1-3

Aankomst Durban en het strand van uMhlanga

In de loop van de volgende dag, na je overstap in Johannesburg, land je in Durban. Fijn dat de transfer al klaarstaat en je hotel op maar een half uurtje rijden ligt. Je sfeervolle B&B voor de komende 2 nachten ligt in uMhlanga, aan de goudgele stranden van de Indische oceaan. Wat settelen en een eerste plons in ’t zwembad: je Zuid-Afrika rondreis van 3 weken is nu echt begonnen.

De volgende ochtend lekker bijgeslapen ontbijten. Je ontmoet je lokale reisexpert Tanja, je Local Hero, en ontvangt de huurauto om zo’n 20 km het binnenland in te trekken. Geen grote afstanden vandaag, wel een bijzonder inkijkje in de kleurrijke Zulu-cultuur. In de groene heuvels van de Inandavallei ontmoet je vriendelijke locals die je alles vertellen over hun kralenkunst, muziek en lekkernijen als verse braaibroodjies. Een coöperatief project met impact.

Ja, eigenwijs is deze route wel. Want in plaats van Johannesburg begin je deze reis in Durban. Er zijn maar weinig reizigers die dat doen, maar het is ideaal om je meer op de minder druk bezochte plaatsen in Zuid-Afrika te focussen. Zoals in deze voorbeeldreisroute, maar ook als je bijvoorbeeld meer richting het oosten wilt reizen: Maputoland, Wild Coast, Kosi Bay, Mozambique en bekendere delen zoals de Drakensbergen, eSwatini en St Lucia.

Dag 4

Naar de voet van de Drakensberg, Underberg

Vanmorgen maak je je eerste autokilometers in Zuid-Afrika. Je verlaat al snel de grote wegen en de omgeving wordt groener en heuvelachtiger. Het blauw van de oceaan verdwijnt langzaam uit je achteruitkijkspiegel. Na zo’n 3 uur toeren, je zult zien hoe snel het links rijden went, bereik je Underberg. Een vriendelijk boerendorpje aan de voet van de Drakensbergen in het zuiden van Kwazulu-Natal. De Alpen, maar dan in Zuid-Afrika.

Underberg ligt spectaculair in de groene, door riviertjes doorsneden heuvels met op de achtergrond de indrukwekkende pieken van de Drakensberg. Niet gek dat lokale hikers en mountainbikers het hier ‘outdoor-heaven’ noemen. Je overnacht in een B&B bungalow met balkon en bergzicht, waar je morgen per 4×4 Jeep naar toe reist.

Gezellige winkeltjes zijn de Underberg Pottery studio en de Funky Cow shop waar je origineel lokaal (Basotho) handwerk kunt kopen.

Maak het op maat

Extra nacht Durban

Voor wie voor het eerst in Zuid-Afrika is, is dit een goede tip. Je hebt dan genoeg tijd om lekker bij te komen aan het strand, maar ook de historische gebouwen te zien: de kleurige Indiase markten over en de relaxte strandboulevard.

Dag 5

Kleinschalig Zuid-Afrika, Sani Valley, bezoek Sanipass & Lesotho

Een vroege start, want rond 08:00 uur word je opgehaald. Na Himeville en Ukhahlamba volg je de Mkomzana rivier door de Sanivallei naar de grenspost met het hooggelegen koninkrijkje Lesotho. Na de Sanipass klim je verder de Lesotho hooglanden in naar de top van de Black Mountain pass.

Na de lunch in Mokhotlong bezoek je de lokale Basotho dorpjes. Wie wil, kan in plaats daarvan ook een korte ponytrekking maken door de bergen. In de namiddag daal je via de hoogste pub van Afrika (!) weer af naar je Zuid-Afrikaanse lodge in de Sani vallei.

Je Sani pass trip doe je per 4×4 in een kleine groep met lokale gids. Het is een fijne afwisseling en ideale mix van cultuur, natuur en historie.

Dag 6

Underberg naar Golden Gate NP

Na het ontbijt stap je weer je huurauto in voor een ochtend spectaculaire natuur: in ca. 4 – 5 uur rijd je door de heuvels en hooglanden van de Maluti bergen in de noordelijke Vrijstaat naar het Golden Gate N.P. Vanaf Ribbokkop, het hoogste punt van het park, heb je een fantastisch uitzicht.

Vanmiddag de auto uit en je hikingschoenen aan: op de trails tref je wildlife zoals eland, wildebeest, blesbok, oribi, springbok en zebra’s. Daarboven zweven zeldzame ibissen en gieren. Ja, ook dat is Zuid-Afrika. Je overnacht in een Zuid-Afrikaanse rondavel, met eigen sanitair en een keukentje. Self-catering, dus van tevoren wel inslaan: een lekkere wijn erbij en genieten maar.

Golden Gate heet zo, vanwege de zonnestralen die bij ochtendgloren en zonsondergang de zandstenen kliffen in een gouden licht zetten.

Neem voor de self-catering bestek, mes, zout en kruiden mee in je ruimbagage vanuit Nederland. Omdat Zuid-Afrikanen vaak alles zelf meenemen, is dat er niet. De rest voor je braai koop je ter plekke, wel direct bij aankomst (!) want wij moesten ons bevroren braaivlees eerst nog ontdooien in de wasbak. Een paar herbruikbare, afsluitbare plastic bakjes, zakjes, een theedoek en wat natte tissues doen ook wonderen onderweg.

Vraag bij aankomst naar een geschikte trail en hoelang die duurt, zodat je net na zonsondergang terug bent.

Extra activiteiten lokaal georganiseerd door het park. Soms wel eerst aanmelden. Meer info op: https://www.sanparks.org/parks/golden_gate/tourism/activities.php

Maak het op maat

Extra nacht Golden Gate NP

Liever nog een nacht verblijven in Golden Gate NP? Laat het ons weten.

Dag 7

Local Experience rondreis; Golden Gate naar Karoo

Ook vandaag een mooie autorit van ca. 5-6 uur door de vrijstaat naar de Karoo. Uitgestrekte grazige weides, landerijen en zandstenen bergen op de achtergrond, je idee over ‘Afrika’ is toe aan een update! Ga op tijd weg en maak een late lunchstop in Bloemfontein, de ‘City of Roses’ met zijn historische gebouwen, musea en markten.

Tegen het eind van de dag bereik je de omgeving van de Gariep rivier waaraan Aliwal North ligt. Je overnacht in knusse country-style kamers. Steek de braai aan (braaipakket van tevoren bij te boeken) of diner in het nabijgelegen The Pantry restaurant (lekkere vis en burgers). Goed eten heb je na deze lange rit wel verdiend.

Denk aan warme kleding! Een fout die veel reizigers, zelfs ondanks de info, toch steeds maken. Een flink deel van je reis voert door hooggelegen streken en warme kleren en een goed winddicht jack is echt een must. Je zult dankbaar zijn!

Dag 8-9

Karoo naar Mount Zebra NP

Vandaag is het ca. 4 uur rijden (zonder stops) via Graaff Reinet naar Beaufort West. Mount Zebra NP is met zijn 28.000 ha. vooral bij locals populair, want het ligt wat uit de toeristische routes. Ten onrechte: de majestueuze Bankbergen en de golvende vlaktes zijn het woongebied van veel beschermde diersoorten.

Welke? Wat dacht je van leeuwen, cheetah, vossen, buffels, gemsbok, caracal, eland, aardwolf en tientallen vogelsoorten. Je snapt, dit moet je eigenlijk doen met een lokale natuurgids. Zo’n guided walk komt ook bij de fascinerende rotstekeningen van de San, de oorspronkelijke bewoners. Je overnacht self-catering in het kleinschalige rest camp op 12 km. van de ingang.

Lokale activiteiten via de parkorganisatie. Meer info op: https://www.sanparks.org/parks/mountain_zebra/

Dag 10-11

Naar Addo Elephant NP

Een korte rit, in ca. 3,5 uur ben je in het volgende National Park, het Addo Elephant National Park waar je verblijft in een rondavel in het rest camp. Je hebt vanmiddag en morgen de hele dag voor de activiteiten en safari’s, te voet of 4×4 gemotoriseerd, die hier worden aangeboden. Paardrijden, nachtsafari’s, je dagen hier zijn zo om.

Addo is Big Five gebied en een van de Zuid-Afrika highlights van je reis. Leeuwen, olifanten, buffels, zwarte neushoorns, luipaarden, hyena’s, buffels, zebra’s, antilopes, je zult versteld staan. En dan zeggen de locals hier trots dat ze in de omgeving óók nog de walvis en grote witte haai (bij Algoa baai) hebben, de Big Seven dus eigenlijk, een echte verrijking van je Zuid-Afrika rondreis. Ga ’s avonds zeker even naar het uitzichtpunt bij het verlichte ‘waterhole’.

In het rest camp zijn diverse soorten verblijf te boeken, vraag je Local Hero voor tips.

Lokale activiteiten via de park organisatie. Meer info op: https://www.sanparks.org/parks/addo/tourism/activities/default.php

Dag 12-13

Addo NP naar Plettenberg Bay

Je laat de parken achter je. Zuid Afrika is hier wéér anders: de spectaculaire Tuinroute en de populaire kustplaatsjes aan de Indische Oceaan zoals Plettenberg staan op het programma. In een uurtje of vijf, (maak ook wat stops onderweg) bereik je Plettenberg.

Een charmant, pittoresk stadje tussen verlaten zandstranden, stille lagunes, rivieren en dichte bossen. Met luxe villa’s en dito jachten geliefd bij de Zuid-Afrikaanse happy few. Ook jullie slapen bijzonder: in een luxe boutique glamping tent van Africamps in Ingwe. Alle tijd voor boottrips, excursies, slenteren door de stadjes, of een duik in de warme Indische Oceaan.

Rustige accommodatie met zwembad midden in de natuur. Er zijn 6 tented chalets met een eigen hottub, warm gestookt op een houtvuur. Geniet van het uitzicht en het ontbijt (in een mandje gebracht door een lieve dame).

Dag 14

Local experience reis, Plettenberg naar Knysna

Verder langs de tuinroute. Natuurlijk kun je ‘planken’ naar Kaapstad, maar Knysna (Nijsna zeg je) ligt maar een half uurtje verder en heeft weer een heel andere sfeer. En waarom zou je haasten? Slenter door de straatjes van het plaatsje, neem de ferry naar de Knysna Heads, spot dolfijnen en proef de fantastische oesters vers uit zee.

Zee, strand, watersport, ook dat is Zuid-Afrika, niet voor niets ook wel ‘de wereld in één land’ genoemd.

Wil je je reis inkorten dan kun je er ook een keuze maken tussen Plettenberg en Knysna in plaats van allebei.

Maak het op maat

Reis inkorten

Ik ga liever of naar Knysna of naar Plettenberg, in plaats van allebei. Laat het ons weten welke van de twee!

Dag 15

Knysna, optioneel: Emzini township

Tussen al het comfort leven er ook Zuid-Afrikanen die het wat minder hebben, bijvoorbeeld in Emzini Township. Met een bedrijfje van de Xhosa locals maak je kennis met de bewoners, de winkeliers met hun winkeltjes in oude scheepscontainers, de school, bieb en het opvanghuis.

Het voelt ietwat ‘toeristisch’ maar realiseer je wel dat je bezoek het broodnodige geld in het laatje brengt. Westerse luxe, Afrikaanse armoede en alle tussenvormen, die apartheid is eigenlijk nog niet weg. Als je daar loopt, kun je je bijna niet voorstellen dat enkele kilometers verderop reizigers aan de biefstukken zitten. Je kunt er niet omheen, ook dit is de Zuid-Afrikaanse realiteit.

‘Moet je dit willen, is het geen ‘’aapjes kijken”?’ Nee, zoals gezegd, het betekent inkomen voor de locals en een ‘realiteit’ check voor de reiziger. Wij moeten nog vaak terugdenken aan ons bezoek aan een vergelijkbare township bij St. Lucia. Helaas maar waar, deze tegenstellingen vind je overal in Zuid-Afrika.

Maak het meer local

Township tour

Een lokale gids neemt je mee door de Emzini Township. Je maakt kennis met de bewoners, bezoekt hun winkels, de school, de bieb en het opvanghuis. Overnachting ter plekke eventueel ook mogelijk.

Dag 16-17

Knysna naar Prince Albert, heritage stay

Prince Albert is een heritage stadje aan het begin van de grote Karoo, het uitgestrekte, gortdroge heuvelland achter de welvarende kuststrook. Een ander Zuid-Afrika, dat een tiental kilometers achter de vochtige kust merkbaar wordt: droge, steppeachtige landerijen, stoffige dorpjes waar het leven hard is en de rauwe schoonheid van de natuur meedogenloos.

Je rijdt in ca. 3 uur via George naar Oudtshoorn (lunchstop), een toeristisch stadje omgeven door struisvogelfarms. Je slaapt in het traditionelere Prince Albert met zijn Cape Dutch waar huizen en gebouwen uit de Victoriaanse tijd zo’n 150 jaar geleden het straatbeeld kleuren. Je kamer in het historische Mont d’ Or Swartberg hotel is comfortabel.

Een bezoek aan Oudtshoorn (40 min rijden) is leuk maar wel druk. We vonden het toch wel de moeite waard, maar de stilte en rust daarna rond Prince Albert zijn weldadig en de sterrenhemel ongelofelijk helder. Morgen kom je sowieso op een meer traditionele ‘volstruis’ farm.

Sportief: doe de mountainbiketour met een rit terug naar beneden vanaf de Swartberg pas. Alternatief uitje: de Cango caves.

Dag 18-19

Prince Albert naar Heidelberg, farmstay

Vanuit Prince Albert stuur je via Calitzdorp en Ladismith zuidwaarts langs uitgestrekte landerijen en over heuvels met een fabelachtig uitzicht over de omgeving en de Langeberg mountains (ca. 4 uur zonder stops, onderweg plenty gelegenheid om je benen te strekken).

Je slaapt op een werkende familieboerderij, de Skeiding farm nabij Heidelberg en ’moet’ de dag erop vroeg op: struisvogels voeren, waar de schapenhonden het vee op de juiste plek brengen en nog veel meer. Vieze handen horen erbij! Hier word je blij van je keuze voor een rustige Zuid-Afrika reis met voldoende stops. Veel reizigers kunnen maar met moeite weer afscheid nemen, een hoogtepunt van je individuele rondreis door Zuid-Afrika.

Dag 20-22

Heidelberg naar Kaapstad

In Kaapstad overnacht je in een historische villa met zwembad in de centraal gelegen wijk Greenpoint. Tijd voor de drukke haven, de restaurantjes aan het Waterfront, de stranden zoals Houtbaai en natuurlijk de iconische Tafelberg. Naast een tripje per kabelbaan naar de top (je kunt er trouwens ook vanaf abseilen) kun je met de boot naar Robbeneiland.

Op een van de dagen kun je een local guided cultural tour door de “Bo-Cape’’, de Maleise wijk maken (inclusief). Je gaat er zelfs de typisch Maleise samosa maken. Je hebt sowieso nog steeds je huurauto dus een bezoek aan Kaap de Goede Hoop, de pinguïn kolonie en het wijnproeven in de wijngaarden van Stellenbosch zijn makkelijk zelf te doen.

Tenzij je bij Hermanus een walvistrip wilt doen zou ik op dag 19 kiezen voor de noordelijke route via Swellendam en de wijngebieden rond Paarl. Of ga gelijk door naar Kaapstad, het is zo’n 3 uur en 300 km rijden.

Van Greenpoint loop je makkelijk naar de Waterfront. Toch raden we aan gewoon een taxi te nemen, vooral ’s avonds is lopen hier, zoals we ervaren hebben, toch niet zo veilig.

Maak het op maat

Eigen verblijf

De laatste nacht(en) regel ik liever zelf.

Robbeneiland

Dagtour met gids naar het eiland waar Nelson Mandela tot 1990 gevangen zat.

In groepsverband. Privétour ca. 120,- p.p.

Dag 23-24

Vertrek rondreis Zuid-Afrika, terugvlucht

In de loop van de middag of avond (afhankelijk van je vlucht) rijd je naar de luchthaven, waar je de huurauto inlevert en naar huis terugvliegt. De volgende dag land je op Schiphol met veel bijzondere indrukken van je autorondreis Zuid-Afrika – the local way – op zak.

Vlieg je pas in de avond, dan kun je nog een omweg maken naar de wijnlanden van Zuid-Afrika. Vertrek dan wel op tijd. Bezoek de 200 jaar oude Oom Samie se Winkel in de Dorpstraat van Stellenbosch en lunch met ’n Kaaps wijntje om te proosten op je bijzondere kleinschalige rondreis door Zuid-Afrika. Wil je je Zuid-Afrika rondreis nog uitbreiden? Dat kan ook! Vraag je Zuid-Afrika reisexpert Tanja, je Local Hero, voor meer opties.

Maak het op maat

Extra nacht Cape Town

Nog niet weg uit Zuid-Afrika?

Impressie accomodaties

Wat inbegrepen is

Inbegrepen

  • V.a. 2335,- p.p. bij 2 personen
  • Luchthaventransfers in Johannesburg
  • Meet & greet op de luchthaven van Johannesburg
  • 20 x 24 uur  autohuur cat. C (Toyota Corolla Quest of verg.) airco, incl. CDW/diefstal verzekering (volledige afkoop), zonder verder eigen risico voor schade aan ruiten of banden en extra chauffeur
  • Alle overnachtingen in 2-pers. kamer met sanitair en ontbijt, behalve op dag 6 en 8 t/m 13 (self-catering)
  • Genoemde excursies: Zulu dorpsbezoek, 4×4 Lesotho met lunch, farmtour, Bo kaap excursie
  • Volledig infopakket en lokale assistentie van je Local Hero

Niet inbegrepen

  • Internationale retourvlucht (optioneel bij te boeken)
  • Extra’s autohuur: vehicle Contract Fee at R1750, one way fee Durban – Kaapstad (kosten ter plaatse, afhankelijk van vertrekdatum)
  • Brandstof en evt. tolgelden
  • Borgsom huurauto (te betalen met creditcard op naam van de bestuurder)
  • Park entrees (reken in totaal op ca. 85,- p.p.)
  • Upgrades of e xtra excursies zoals Knysna Township bezoek
  • Evt. toeslagen bij reizen op feestdagen en in het hoogseizoen (je Local Hero heeft de laatste informatie)
  • Overige maaltijden, persoonlijke uitgaven, fooien etc.

Klaar voor jouw Zuid-Afrika rondreis op maat?

Onze Zuid-Afrika specialist werkt graag een persoonlijk reisvoorstel voor je uit. Helemaal afgestemd op jouw wensen, met de slimste route, kleinschalige hotels en bijzondere, lokale ervaringen onderweg.

Op maat samengesteld
Persoonlijk contact met je reisspecialist
Lokale ontmoetingen
Reisvoorstel aanvragen

Wat reizigers over ons zeggen